İkinci El Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Acemi tarafından 24 Ekim 2018 tarihinde soruldu Cep Telefonu & Tablet.
Cevaplandı

Selam millet, ikinci el telefon alacağım, nasıl bir kontrol yapmalıyım?

Yorum Ekle
10 Cevap(lar)
Acemi tarafından 24 Ekim 2018 tarihinde cevaplandırıldı.
En iyi cevap

Piyasada klonlanmış bir çok telefon var. Bunları normal olarak anlamanız mümkün değil. Alacağınız telefonları almadan önce mutlaka araştırın. İşlemci özelliklerini filan bilmenizde fayda var. Bu sayede kontrole derken klon olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Yorum Ekle
Acemi tarafından 7 Kasım 2018 tarihinde cevaplandırıldı.

Satın aldığınız yer ile aranızda satış için tutanak veya sözleşme gibi bir şey yapın. Burada kimlik bilgileri ve telefonun bilgileri mutlaka geçsin. İnternet üzerinden aldığınızda profil güvenlikleri doğrulanmış hesapları tercih edin. Bilmeden bile olsa çalıntı telefon satın almış olabilirsiniz. Evinize gelecek bir mahkeme celbini sevmeyebilirsiniz.

Yorum Ekle
Acemi tarafından 3 Kasım 2018 tarihinde cevaplandırıldı.

Telefondan mümkünse birini arayarak sesin gidip gelmesini kontrol edin. Mümkünse kulaklık takarak aynı kontrolü yapın. Şarj aletinin mutlaka orijinal olup olmadığına bakın. Satıcılar genelde orjinali kendilerine saklayarak onu da satmaya çalışıyorlar. Yan sanayi bir şarj aleti telefonunuza zarar verebilir.

Yorum Ekle
Acemi tarafından 25 Ekim 2018 tarihinde cevaplandırıldı.

Mümkünse yani bulabiliyorsanız garantisi devam eden ikinci el telefon almaya özen gösterin.

Yorum Ekle
Acemi tarafından 27 Ekim 2018 tarihinde cevaplandırıldı.

Ölü piksel var mı diye ekranı iyice kontrol edin. Cihazın çevresine bakın düşme veya darbe sonucu oluşan göçük ve çizikler var mı?

Yorum Ekle
Acemi tarafından 24 Ekim 2018 tarihinde cevaplandırıldı.

Diyelim ki bir dükkandan alıyorsunuz. Her ne kadar yerleri belli olsada ileride oluşacak sorunlar için o iş yerine ait faturayı isteyiniz. Sonuçta bazen inkar edebiliyorlar.

Yorum Ekle
Acemi tarafından 24 Ekim 2018 tarihinde cevaplandırıldı.

Telefonun İMEİ numarasını mutlaka BTK sitesinden doğrulayın.

Yorum Ekle
Acemi tarafından 29 Kasım 2018 tarihinde cevaplandırıldı.

Wifi bağlantılarını test etmenizde fayda var. Yurtdışı ürün ise pasaport kaydını e-devletten sorgulatabilirsiniz. Zor bir ihtimal ama teknik servisten telefonun tamir geçmişini öğrenebilirsiniz.

Yorum Ekle
Acemi tarafından 29 Kasım 2018 tarihinde cevaplandırıldı.

Bataryasını kontrol edil şişme veya renk değişikliği varmı diye. Yeni nesil telefonlarda batarya görünmese bile bataryanın olduğu yeri biliyorsanız kasanın o tarafını inceleyiniz. Şişen batarya kasa ile telefon arasında açıklık yaratacaktır.

Yorum Ekle
Acemi tarafından 1 Aralık 2018 tarihinde cevaplandırıldı.

Teşekkür ederim arkadaşlar, yazan herkesin emeğine sağlık.

Yorum Ekle

Cevabın

Bu cevabı göndererek, kullanım koşulları ve gizlilik kurallarını kabul etmiş olursunuz Gizlilik Politikası & Kullanım Şartları.